Oczepiny - propozycje zabaw

Oczepiny to dawny obrzęd weselny pochodzący z czasów ludów słowiańskich, podczas którego panna młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny. Dziś oczepiny to zabawy weselne dla gości, które kończą się wybraniem nowej pary młodej poprzez rzucenie np. muszki lub krawatu pana młodego oraz bukietu lub welonu panny młodej. 

Oczepiny przeprowadzam z poczuciem humoru, staram się aby był to element zabawny, który wywoła na twarzach Waszych gości wiele śmiechu i radości. Nie preferuje zabaw, które w jakiś sposób mogą doprowadzić do popsucia fryzury lub elementu garderoby oraz takich, które mogą naruszyć strefę komfortu.


Koło Fortuny

Do zabawy możemy zaprosić nieograniczoną liczbę gości. Każdy z uczestników kręci kołem na którym znajdują się zadania. Koło samoistnie się zatrzymuje a strzałka wskazuje wylosowane zadanie, może to być np. zaśpiewanie piosenki dla pary młodej, taniec z osobą tej samej płci, przyniesienie czegoś w kolorze swojej bielizny itp.

Ilość osób: od 5... 



Kareta

To zabawa oparta na czytaniu historyjki w której określone role odgrywają uczestniczący w niej goście. Para Młoda wspólnie z prowadzącym wybiera chętnych wśród nich znajduje się Koń Lewy, Koń Prawy, Woźnica, Para Królewska król i królowa (Para Młoda), koło przednie lewe, koło przednie prawe, koło tylnie lewe i koło tylnie prawe. W czasie czytania historyjki wspomniane osoby muszą wstać i obiec krzesełko. Na słowo kareta wstają wszyscy.

Podczas zabawy każdy otrzymuje maskę adekwatną do swojej roli (konie, korony, kapelusz woźnicy itp.)

Tekst historyjki:

Dawno, dawno temu żyli sobie król i królowa.
Mieli konie, karetę i woźnicę. Kiedyś król zawołał woźnicę i tak mu powiedział: "Woźnico zaprzęgaj konie do karety, bo królowa chce pojechać na spacer". Posłuszny woźnica poszedł i zapiął konie do karety. Kiedy król z królową wsiedli do karety, król zawołał: "Woźnico daj koniom znak do jazdy". I pojechali. 
Para królewska jedzie w swej pięknej karecie przez okolicę, nagle prawy koń okulał, lewemu koniowi nic się nie stało. Przestraszony król zawołał: "Woźnico, woźnico, mój drogi woźnico, sprawdź, co się stało". 
Królowa ze strachu zemdlała, a woźnica znalazł w kopycie prawego konia gwóźdź i go wyciągnął. W kopycie lewego konia nie znalazł nic.
Po chwili zniecierpliwiony król zwraca się z pytaniem do woźnicy: "Woźnico, woźnico, mój drogi woźnico czy wszystko w porządku?" Woźnica odpowiada, że tak. Siada na koźle i daje koniom znak do jazdy.
Para królewska w swej pięknej karecie, złotej karecie jedzie dalej. Po chwili król wychyla się z okna karety i mówi do woźnicy: "Woźnico, woźnico, mój drogi woźnico, zatrzymaj konie, bo królowa chce zaczerpnąć świeżego powietrza".
Woźnica zatrzymuje konie i kareta staje. Z karety wysiada król i królowa. Nagle w oddali słychać grzmot - zaczyna padać deszcz, wszyscy są mokrzy, nie ma co czekać - król zarządza powrót na zamek. 
Po przybyciu na zamek konie zatrzymują się i król i królowa wysiadają z karety. Król woła do woźnicy: "Woźnico, mój drogi woźnico wyprzęgnij konie i odstaw karetę". Zadowolona i szczęśliwa królowa pyta po chwili: "Woźnico czy odstawiłeś konie i karetę?" Woźnica odpowiada, że tak. 
"Dziękuję ci woźnico, mój drogi woźnico" - odpowiada królowa.

Ilość osób: 9 w tym Para Młoda


Karet(ka)

Karetka to autorska zabawa podobna do karety, tylko w wersji medycznej. Jest oparta na czytaniu historyjki w której określone role odgrywają uczestniczący w niej goście. Para Młoda wspólnie z prowadzącym wybiera chętnych wśród nich znajduje się dyspozytor, ratownicy, pielęgniarki, lekarz/doktor i pacjenci (Para Młoda). W czasie czytania historyjki wspomniane osoby muszą wstać i obiec krzesełko. Na słowo kareta wstają wszyscy.

Podczas zabawy każdy otrzymuje strój i gadżety adekwatne do swojej roli (fartuchy, kombinezony, kamizelki, kierownicę, kaftany bezpieczeństwa, stetoskop lekarski itp.). 

Ilość osób: 9 w tym Para Młoda


Wycieczka do ZOO

To kolejna zabawa oparta na czytaniu historyjki, dlatego przy zdecydowaniu się na nią, należy wybrać pomiędzy karetą a Zoo. W Zoo możemy zaangażować większą ilość osób. Każdemu uczestnikowi zostaje przypisana rola: Tata, mama, Jacek, Witek, Zosia, Azor, Koń. Po wyczytaniu przez prowadzącego, należy obiec doookoła wszystkich uczestników zabawy. 
Na słowo RODZINA wstają wszyscy, na słowo DZIECI tylko osoby grające Zosię, Witka i Jacka.

Podczas zabawy każdy otrzymuje maskę adekwatną do swojej roli (maska psa, konia, peruki itp.)

Tekst historyjki:

Był piękny dzień, więc TATO postanowił zabrać DZIECI do ZOO, by mogły zobaczyć KONIA. DZIECI zapiszczały radośnie.
Poszedł więc do MAMY, żeby obwieścić jej tę wiadomość. DZIECI bardzo się ucieszyły, a najbardziej ZOSIA.
WITEK powiedział:
"Zabierzmy też AZORA". AZOR, jak to AZOR, ucieszył się jak przystało na psa i radośnie zamerdał ogonem.
JACEK i WITEK, bardzo chcieli zobaczyć KONIA.
RODZICE przygotowywali się do wyjazdu, a AZOR biegał miedzy nogami swoich państwa. Pogoda dopisywała.
ZOSIA postanowiła zabrać AZORA na spacer przed wyjściem do ZOO, ale WITEK ubiegł ZOSIĘ i AZOR od dawna był na dworze.
W końcu późnym popołudniem cała RODZINA zapakowała się do auta i ruszyła w drogę.
W zoo stał dumnie KOŃ - rany jaka wielki! -wykrzyczały DZIECI. MAMA uciszała radosne piski swoich DZIECI.
TATA, głowa RODZINY, opowiadał o tym, czym żywi się KOŃ, DZIECI słuchały zainteresowane, tylko AZOR, jak to nasz kochany AZOR, merdał ogonem zainteresowany bardziej motylem niż KONIEM.
ZWIERZĘTA chyba nie przypadły sobie do gustu. Po wszystkich piskach i wrzaskach radości, RODZINA pojechała do domu.
Tylko KOŃ został tam gdzie stał. Tak, to był piękny rodzinny dzień dla wszystkich TATY, MAMY, WITKA, JACKA, ZOSI I AZORA.

Ilość osób: od 7 do 14


Walka sumo w ringu

Cztery osoby tworzą za pomocą biało - czerwonej tasmy ring, w środku będą "walczyć" dwie wybrane osoby. Ubieramy je w pompowane stroje sumo, otrzymują również rękawice bokserskie. 

Zabawa na czas
Runda 1. - należy obrać i zjeść całego banana
Runda 2. - należy zjeść ciasto (dwie osoby trzymają talerzyki z widelcami i ciastem)
Runda 3. - należy napompować balonik (uczestnicy mogą sobie przesadzać) 
Runda 4. - należy odkręcić flaszkę, nalać do kieliszka i wypić 

Ilość osób: od 6 do 8


Test zgodności małżeńskiej

Para Młoda siada plecami do siebie, otrzymują drewniane tabliczki ON/JA i ONA/JA, odpowiadają na pytania nie widząc swoich odpowiedzi.

Odpowiedź to ON/JA i ONA/JA.

Pytania w stylu:
Kto pierwszy powiedział Kocham Cię?
Kto zmywa naczynia?

Po serii ok 15 - 20 pytań od prowadzącego, goście mogą zadawać pytania.


Rozpoznawanie Pana Młodego

Do zabawy zapraszamy kilkunastu Panów, plecami do uczestników siada Panna Młoda. Zadaniem Panny Młodej jest rozpoznanie swojego męża po... głosie.

Panowie losują nazwę zwierzęcia, następnie muszą naśladować jego głos.

Ilość osób: od 5 do ...


Taniec z krzesełkami 

Wersja dla Panów 

Do zabawy zapraszamy Panów, którzy Tworzą okrąg z krzesełek. Liczba krzesełek jest zawsze mniejsza o jedno niż ilość uczestników. 
Uczestnicy tańczą wokół krzesełek, gdy muzyka przestanie grać muszą usiąść, zanim to zrobią koniecznie muszą przynieść rzecz powiedzianą przez DJ, to np. kamyk, kieliszek z wódką, kucharkę, kelnerkę itp. 
Odpadają kolejne osoby, które nie zdążą usiąść.

Wersja dla Pań

Do zabawy zapraszamy Panie, które Tworzą okrąg z krzesełek. Liczba krzesełek jest zawsze mniejsza o jedno niż ilość uczestników. 
Uczestnicy tańczą wokół krzesełek, gdy muzyka przestanie grać muszą usiąść, zanim to zrobią koniecznie muszą ubrać element damskiej garderoby, np. marynarkę, buty, krawat, koszulę itp.

Na końcu zabawy co najmniej jeden Pan zostaje zawsze w samej bieliźnie.

Ilość osób: od 5 do ...


Jaka to melodia? 

Do zabawy zapraszamy dwie drużyny - panny młodej i pana młodego. Formuła zabawy jest podobna do popularnego programu telewizyjnego "Jaka to melodia?". Uczestnicy będą rywalizować w odgadywaniu na podstawie piosenek i dźwięków. 

Możliwe kategorie:
- bajki (należy odgadnąć nazwę bajki)
- seriale polskie (należy podać nazwę serialu)
- seriale zagraniczne (należy podać nazwę serialu)
- filmy polskie (należy podać nazwę filmu)
- filmy zagraniczne (należy podać nazwę filmu)
- retro hity (należy podać nazwę piosenki)

Ilość osób: nieograniczona


Zabawa w klasy

Pamiętacie grę w klasy? Zapraszam Was do znacznie ulepszonej wersji zabawy. Uczestnicy zabawy ustawiają się na macie (można zrobić dwie drużyny i ustawić dwie maty). W zabawie można używać tylko rąk i nóg, uczestnicy skaczą po polach, na każdej stacji znajdują się trzy kwadraty ukazujące, które części ciała muszą przyłożyć do maty. Wygrywa drużyna/osoba, która się nie pomyli i jak najszybciej ukończy grę. 

Ilość osób: 8 - 10


Weselna sztafeta

W zabawie bierze udział osiem osób, które są podzielone na dwie drużyny. W każdej drużynie znajdują się dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Drużyny ustawiają się po przeciwnych stronach. Uczestnicy siadają na krzesełkach. Pierwsza para (kobiety) muszą zjeść i obrać banana, druga para (mężczyźni) musi napompować balona bez użycia rąk, tak aby pękł, trzecia para (kobiety) muszą zjeść ciasto bez użycia rąk, a czwarta para (mężczyźni) muszą zjeść bułkę tartą i zagwizdać. Każda para po wykonaniu zadania musi dać znać kolejnemu zawodnikowi klepiąc go ramieniem, dopiero wtedy może rozpocząć swoje zadanie. Wygrywa drużyna, która najszybciej zrobi wszystkie zadania. 

Ilość osób: 8


Tykająca bomba - wybuchowy prezent

Uczestników zabawy dzielimy na dwie drużyny. Można podzielić je na kobiety i mężczyzn. Wszyscy siadają w kręgu na przemian. Jedna z osób otrzymuje pudełko, czyli Tykającą Bombę. Prowadzący zadaje pytana, natomiast osoba trzymająca "Tykającą Bombę" odpowiada na nie. Drużyny mogą sobie pomagać. Po poprawnej odpowiedzi na pytanie osoba, która trzyma "bombę" przekazuje ją następnej osobie. Przegrywa drużyna, której wybuchnie bomba. 

Jaka zupa była podana dziś na pierwsze danie?
Jak mają na imię mamy Państwa Młodych?
W którym miesiącu zaręczyli się Państwo Młodzi?
Ile lat znają się Państwo Młodzi?
Ile rodzeństwa ma Panna Młoda?
Ile rodzeństwa ma Pan Młody?
Ilu jest gości weselnych (można pomylić się o 5 osób)?
Jak nazywa się DJ prowadzący dzisiejszą zabawę weselną?
Jaki kolor oczu ma Panna Młoda?
Jaka wódka weselna jest na stołach?
Ile lat ma razem Para Młoda?
Kto jest bardziej oszczędny z Pary Młodej?
Od ilu lat Pan Młody ma prawo jazdy?
Jaka jest nazwa sali, w której jesteśmy?
Jaki kolor oczu ma Pan Młody?
Ile ważą razem Państwo Młodzi (można się pomylić o 5kg)?
W którym miesiącu urodził się Pan Młody?
Jaki kolor ma sukienka świadkowej?
Jaki był kolor samochodu który wiózł dziś Parę Młodą?
Jaki był smak tortu?
Jakim samochodem jeżdżą Państwo Młodzi?
O której godzinie był ślub?
Jak ma na imię świadek?
Jak ma na imię świadkowa?
Co studiowała Panna Młoda?
Kim jest z zawodu Pan Młody?
Jaki rozmiar buta ma Pan Młody?
Jak brzmi nazwisko panieńskie Panny Młodej?
Ile osób siedzi przy stole Pary Młodej?
Kto kogo poderwał?
Kto z Pary Młodej lubi dłużej spać?
Jak ma na imię brat Pani Młodej?
Jaki rozmiar buta nosi Pani Młoda?
Z jakich kwiatów jest bukiet Panny Młodej (podać przynajmniej jedne rodzaj)?
W którym miesiącu urodziła się Panna Młoda?
Kto pierwszy powiedział Kocham Cię ?
Ile pięter miał tort?
Jak ma na imię młodszy brat Pana Młodego?
Co to jest koszyczek ratunkowy?
Ile wzrostu ma Pani Młoda?
Co zamiast welonu ma Pani Młoda?
Jak mają na imię ojcowie Pary Młodej?
Kto pierwszy zasypia w łóżku?
Jaki kolor butów ma Pan Młody?
Czy Pani Młoda ma tatuaż?
Jakiej marki samochodem jechała Młoda Para do ślubu?
Co było napisane na przedniej tablicy rejestracyjnej samochodu Młodej Pary?
Ile wzrostu ma Pan Młody?
Na którym piętrze mieszkają Państwo Młodzi?
Ile zwierząt mają Państwo Młodzi ?

Ilość osób: 8 - 10